Syndrom karpálního tunelu – jak si ulevit při bolesti

Syndrom karpálního tunelu – jak si ulevit při bolesti

Syndrom karpálního tunelu – jak si ulevit při bolesti

Syndrom karpálního tunelu je v dnešní době nejčastějším útlakovým syndromem na horní končetině. Toto onemocnění způsobuje nedokrevnost středového nervu (nervus medianus) v zápěstní úžině. Na základně fáze nedokrevnosti nervu nacházíme určité stupně ochrnutí mediálního nervu.

Co je karpální tunel

Karpální tunel představuje průchod mezi předloktím a dlaní ohraničený karpálními kostmi a vazy. Prochází jím nervy, cévy a šlachy a právě při útlaku nervu (nervus medianus) v této oblasti dochází k bolestivému stavu nazývanému syndrom karpálního tunelu. Onemocnění patří do skupiny úžinových syndromů (postižení periferních nervů způsobená útlakem nervu okolními strukturami) a je nejčastějším úžinovým syndromem. Během života se vyskytuje až u 4 % populace, a to 4x častěji u žen než u mužů. Postihuje zejména osoby ve věkové kategorii 40–60 let a obvykle se projevuje na dominantní ruce.

Příčinou syndromu karpálního tunelu je většinou nadměrná zátěž vyvíjená na zápěstí. Dochází k ní například při časté práci s počítačovou myší a klávesnicí nebo při práci s vibračními nástroji (příklepová vrtačka, pneumatické kladivo apod.).

Příznaky syndromu karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu zahrnuje různé nepříjemné příznaky v oblasti zápěstí, dlaně a prstů. Nejvíce se projevují v klidovém stavu, typicky v noci nebo ráno.

Diagnózu syndromu karpálního tunelu stanoví lékař na základě vyslechnutí pacienta ohledně jeho potíží, klinického vyšetření a EMG vyšetření (vyšetření vedení vzruchů nervem v oblasti zápěstí).

Jak léčit syndrom karpálního tunelu

V počátečních fázích nemoci se lze pokusit o konzervativní léčbu syndromu karpálního tunelu.

Prevence syndromu karpálního tunelu

Syndromu karpálního tunelu lze do určité míry předcházet minimalizací tlaku na zápěstí. Pokud se vaše práce neobejde bez zatěžování oblasti karpálního tunelu, snažte se rukám ulevovat. Dělejte si při práci krátké přestávky a jestli je to možné, střídejte činnosti tak, abyste zápěstí nenamáhali dlouhou dobu v kuse. Zápěstí také pravidelně protahujte.

Maderoterapie - Certifikát